Dent-Expert, ul. Słodowa 3A, 26-600 Radom
(+48) 503-747-633
dentexpert@o2.pl

Co to jest PDR?

PDR jest skrótem od anglojęzycznego określenia, który w tłumaczeniu oznacza usuwanie wgnieceń bez malowania. Jest to sztuka usuwania zniekształceń bez malowania różnorodnych fałd oraz uszkodzeń karoserii spowodowanych wieloma czynnikami między innymi działaniem gradu, uszkodzeniami parkingowymi itp.

Pierwsza metoda to masowanie blachy za pomocą narzędzi specjalnie do tego celu wykonanych z odpowiednich gatunków stali, narzędzia te potocznie nazywa się heblami. Naprawa jest metodą inwazyjną i polega na masowaniu blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej poprzedniego kształtu. W celu uzyskania dostępu do spodniej strony blachy często należy zdemontować jakiś element karoserii, np. podsufitkę dla naprawy wgnieceń znajdujących się na dachu. Demontaż nie zawsze jest konieczny i zależy od wielu czynników, ale musi to ocenić doświadczony technik usuwania wgnieceń.

Druga metoda, tzw. „na klej”, jest bezinwazyjna i polega na wyciągnięciu wgniecenia przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi oraz kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Sposób ten wykorzystuje się przy naprawie w trudno dostępnych dla hebli miejscach lub gdy ilość wgnieceń powoduje nieopłacalność metody pierwszej.

Technologia PDR narodziła około 1940 roku w zakładach Mercedesa gdy w czasie produkcji pracownicy zauważyli wgniecenia i inne niedoskonałości na karoserii, które należało jakoś usunąć. Metoda ta była przez wiele lat nieznana ogółowi społeczeństwa i nie wychodziła poza mury zakładów produkcyjnych samochodów osobowych. W latach osiemdziesiątych technologia ta została wdrożona w USA, lecz była mocno ograniczona. W latach dziewięćdziesiątych technologia rozwinęła się znacznie co pozwoliło na usuwanie coraz większych wgnieceń, które dotychczas były niemożliwe do usunięcia. Obecnie korzystając z najnowszych rozwiązań w tej dziedzinie firma DENT EXPERT jest w stanie przywrócić Twoje auto do stanu „jak nowy”.

Trafiłeś tutaj ponieważ szukałeś strony związanej z usuwaniem wgnieceń bez lakierowania Radom.